UMP-400-48 UMP-400-24 Rectifier Module
Beijing Ding Ding Future Technology Co.Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
    Buy cheap UMP-400-48 UMP-400-24 Rectifier Module from wholesalers
    Ask Lasest Price
    Brand Name : MEAN WELL
    Model Number : ump-400-24 /UMP-400-48
    Certification : CE
    Payment Terms : L/C,T/T
    Supply Ability : 3000 pieces per month
    Delivery Time : 8-10 weeks
    • Product Details
    • Company Profile
    Mean Well UMP Series UMP-400 Series UMP-400-24 UMP-400-48 Rectifier Module
    Features :
    Fan-less, 1U design
    Modular design, with DC-DC module cards (NID35/65/100 series models)
    Can be used as a single rail PSU
    wide operating temperature ranges from -30 ~ +70 ° C
    Meet OVC III requirements
    Meet 2x MOPP isolation requirements, ideal for BF rated medical equipment
    Technical
    MODELUMP-400-24UMP-400-48
    SINGLE OUTPUT
    (Standard model)
    DC VOLTAGE24V48V
    RATED CURRENT16.7A8.3A
    RATED OUTPUT POWER400W max.
    VOLTAGE ADJ. RANGE22.8 ~ 25.2V45.6 ~ 50.4V
    RIPPLE & NOISE (max.) Note.2240mVp-p360mVp-p
    VOLTAGE TOLERANCE Note.3±1.0%±1.0%
    LINE REGULATION±0.5%±0.5%
    LOAD REGULATION±1.0%±1.0%
    SETUP, RISE TIME1000ms, 50ms/230Vac ; 2000ms, 50ms/115Vac
    HOLD UP TIME (Typ.)12ms@230Vac ; 12ms@115Vac
    MULTIPLE OUTPUT
    (Optional Model)
    DC VOLTAGECH1 output 24V or 48V + NID DC modules for CH2,3,4
    TOTAL OUTPUT POWERCH2,3,4 output power can be flexible depending on NID selection. Combined power on all channels must not exceed 400W
    INPUT
    VOLTAGE RANGE Note.490 ~ 264VAC 127 ~370VDC